Till Huvudmenyn

Gamla Masthuggares nätverk


Här är en emaillista över gamla Masthuggsbor. Med "Masthuggsadress" avses den adress där vi växte upp. För kvinnliga deltagare på listan kan det vara bra att ange sitt "flickefternamn".

Vill du vara med på listan skicka ett mail till masthuggssajten@gmail.com

För att förhindra att mejladresserna hittas av dem som skickar spam är @ ersatt av (at). När du skall skicka ett mejl, kopiera adressen och byt ut (at) mot @.

Namn Masthuggsadress Född emailadress
Agne Romell Bäckegatan 13-15 1948 gunn-britt.romell(at)telia.com
Aino-Lill Karlsson f. Pettersson Storebackegatan 12 1945 ainolill.karlsson(at)gmail.com
Alf Götnell Flaggatan 5-7 1934 alf.gotnell(at)telia.com
Alf Jacobsson Paradisgatan 10, Bockhornsgatan 6 1930 ajac514558(at)hotmail.com
Alf Linderberth Paradisgatan 9 och 21 1950 alfgbg(at)gmail.com
Anette Halvardsson Fjällgatan 8 1954 anette.0854(at)gmail.com
Anette Lundquist f. Strömberg Klamparegatan 29 1942 anette.lundquist(at)bredband.net
Anette Mellbin f. Thorstensson Matrosgatan 6 1942 anette.mellbin(at)telia.com
Ann-Christin "Acki" Möller Larzon Vattugatan 4 1943 gamlamasthugget(at)hotmail.com
Ann-Christine "Kicki" Söderling f. Fredriksson Klostergatan 4 1947
Anna-Mona Nilsson f. Lindberg Bäckegatan 34 B 1951 annamona(at)comhem.se
Barbro Rosén f. Ljungberg Bäckegatan 17 1936 barrbell(at)hotmail.com
Barbro Walsh f. Leonardsson Klostergatan 4 1947
Benno Lindqvist Klostergatan 9 1946
Bengt Johansson Matrosgatan 4 1946 bengan2002(at)hotmail.com
Bengt Lindholm Johannes Kyrkogata 15 1935 sm6dbq(at)telia.com
Bengt Magnusson Sjömansgatan 15 1932 bengt.e.magnusson(at)gmail
Bengt Rhedin Vattugatan 4 1942 bengt.rhedin(at)gmail.com
Berit Johansson f. Fischer Fjällgatan 32 1939
Berit Sheikh f. Svendsén Klamparegatan 35 1944 beritsheikh(at)hotmail.com
Berit Thörnqvist f. Hallberg Krokegatan 6 1954 berit(at)wimlet.net
Bernt Andersson Matrosgatan 4 1944 bernt.bernt(at)swipnet.se
Birgit Karlsson f. Olausson Vaktmästaregatan 4 1950 robbir50(at)hotmail.com
Birgitta Gren f. Britta Larsson Signalgatan 4 B 1935 birgittagren(at)rocketmail.com>
Birgitta Norlin f. Ohlsson Johannes Kyrkogata 14 1942
Birgitta "Gittan" Ring f. Pettersson Kyrkoliden 2 1943 gittan911(at)hotmail.com
Bjarne Enghaug f. Abrahamsson Klamparegatan 34 / Johannes Kyrkogata 2 1946 b.enghaug(at)tele2.se
Bo Devert Storebackegatan 14 1942 bo.devert(at)telgecity.com
Bofas (f. Bjarne) Eriksen Repslagaregatan 3 1961 be(at)bofas.se
Bo Svartling Paradisgatan 26 1944 bo.svartling(at)gbgsd.se
Britt Richardsson Garcia Bockhornsgatan 11 A 1940 brittrichardsongarcia(at)hotmail.com
Britt Strömland (f. Johansson) Matrosgatan 12-14 1943 brittstromland(at)hotmail.com
Carl-Eric Johansson Sjömansgatan 9 1947 bittan.berg(at)telia.com
Christer Andersson Repslagaregatan 2 1951 christer.mariner(at)swipnet.se
Christer Dahl Sjömansgatan 16 1949 christerdahl(at)affis.se
Christer Dahllöf Stigbergsgatan 8 1942 christer.dahllof(at)hotmail.com
Christer Thornström Kompassgatan 6b 1946 tornstrom.c(at)telia.com
Christer Wolter Hjorthagsgatan 3a 1945 c.wolter(at)telia.com
Christian Lars-Erik Dahllöf Stigbergsgatan 8 1939 christian.dahllof(at)telia.com
Claes Göran Carlsson August Kobbsgatan 3 1947 odegardet(at)live.se
Claes-Göran (Calan) Olsson Andra Långgatan 48 1947 calan(at)tele2.se
claes-goran.olsson(at)sef.com
Claes Stjern(e) Eldaregatan 5 1943 claes.stjern(at)hotmail.com
Conny Bryfors Matrosgatan 4 1946 conny.bry(at)gmail.com
Conny Ohlsson Johannes Kyrkogata 14 1944 Conny.Ohlsson(at)telia.com
Dan Helltegen Storebackegatan 12 1943 dan.helltegen(at)comhem.se
Donald Boström Paradisgatan 21 1949 donald.b(at)telia.com
Elisabeth Eriksson Eldaregatan 3 1945 elisabetheriksson(at)yahoo.se
Eva Andersson, f. Svensson Hjorthagsgatan 5 b 1949 evaandersson02(at)live.se
Eva Bengtsson, f. Bohman Matrosgatan 4 1949 eva-bengtsson(at)live.se
Eva Liljedahl, f. Olsson Klamparegatan 36 1947 evainger(at)hotmail.com
Eva Lind Tång, f. Eva-Britt Hedin Bergstigen 8 1949 evaochjohan(at)gmail.com
Florence Haglund Älghagsgatan 3A 1939 florence-6(at)hotmail.com
Florence Isberg-Lind Klamparegatan 38 1947 florence929(at)hotmail.com
Florence Laag Brandell, f. Thörnlund Klostergatan 9 1943 florence(at)laag.nu
Gerd Jacobson, f Andersson Klostergatan 7 1948 gerd.jacobson(at)telia.com
Gert Olsson Bockhornsgatan 8 1941 gertolsson(at)live.se
Gilbert Jaconelli Fjällgatan 6 1943 032251055(at)telia.com
Gull-Britt Lepa f. Larsson Åsgatan 7 1936 brittlepa(at)yahoo.ca
Gun Gabrielsson Krokegatan 7 1948 gungab(at)hotmail.com
Gunilla Stångberg (Gia) f. Bergström Vattugatan 4 1944
Göran Kronberg Värmlandsgatan 26 1947 goran.kronberg(at)comhem.se
Göran Thunberg Fjällgatan 3 o 9 Nybygget 1945
Hans Gille Sjömansgatan 6 1944 hans(at)hmgek.se
Hans Hansson Matrosgatan 3 1946 hans.h(at)hotmail.se
Hans-Christer Johansson Fjärde Långgatan 18 1946 Hanschrister.johansson(at)telia.com
Hans-Göran Dahllöf Stigbergsgatan 8 1945 hansgorandahllof(at)live.se
Harry Lilja Älghagsgatan 2c 1931 harry.lilja(at)comhem.se
Hasse Andersson Vaktmästaregatan 2 1947 hassepahugget(at)gmail.com
Hasse Björk Jungmansgatan 17 1945 hasseoviola(at)gmail.com
Hasse Konradsson Storebackegatan 14 1943 hasse(at)skomakare.com
Håkan Karlsson Sjömansgatan 6 1949 hakan.karlsson41(at)comhem.se
Inga-Lena Sundblad f. Jansson Flaggatan 3 1949 inga-lena.sundblad(at)bredband.net
Ing-Britt Sjödahl f. Pettersson Storebackegatan 12 1933 ing-britt.sjodahl(at)telia.com
Ingemar Andersson Fjällgatan 14 1946 andersson.erik.ingemar(at)gmail.com
Inger Petersson f. Nicklasson Klamparegatan 35 1945 inger.p(at)hotmail.com
Inger Sutter f. Söder Fjällgatan 10 1944 inger.sutter(at)telia.com
Ingmar Bergdahl f. Augustsson Sjömansgatan 15 1947 ullemar(at)telia.com
Ingmar Strannevik Eldaregatan 6 1948 supersjuan(at)live.se
Ingrid Andreasson Sjömansgatan 13 1945 ingrid.andreasson(at)telia.com
Ingvar Nilsson Älghagsgatan 2D 1939 nilsson(at)oosf.se
Irene Jonasson f. Hagman Paradisgatan 25 P, 2 vån 1941 stig.irene(at)swipnet.se
Irène Thornander Skepparegatan 19, Älghagsgatan 4A 1946 irene.thornander(at)glocalnet.net
Isa Olsson f. Busi Kompassgatan, Värmlandsgatan 26 1937 isa.olssonbusi(at)gmail.com
Jan Bengtsson Tredje Långgatan 41 1949 jan.bengtsson(at)skytrans.se
Jan Eriksson Johannes Kyrkogata 8/Masthuggsliden 7 1947 jerik47(at)gmail.com
Jan Hermansson Storebackegatan 14 1940 masthugget(at)hotmail.com
Jan Olsson Andra Långgatan 46, Café Ankaret 1937 jan.olsson15(at)comhem.se
Jan Sanne Jungmansgatan 3 1942 jan(at)sanne.nu
Jan Svensson Sjömansgatan 8 1945 janne(at)minivip.se
Jan Olof Arnfjorden f. Augustsson Klostergatan 9 1945 ja(at)intab.se
Jan-Olof "Jonna" Olsson Bangatan 12 1952 janneolsson(at)bredband.net
Jan-Olof Larsson Flaggatan 9 1944 sm3cua(at)gmail.com
Kaj Eriksson Jungmansgatan 20 1944 kajzone(at)hotmail.com
Keijo Sandvik Tredje Långgatan 41 1957
Kenneth Berndtsson Eldaregatan 16 1937 kenneth.berndtson(at)comhem.se
Kenneth Careflod f. Karlsson Johannes Kyrkogata 5 1935 Knoparn35(at)gmail.com
Kenneth Johansson Eldaregatan 12 B 1946 kenneth.johansson(at)handbollvast.se
Kent Björk Johannes Kyrkogata 22 1943 kentbjork(at)comhem.se
Kent Emilsson Johannes Kyrkogata 15 1943 kent.emilsson(at)comhem.se
Kent Jakobsson Andra Långgatan 50 1944 kent.jakobsson(at)comhem.se
Kent "Lellekent" Jägerflod Fjällgatan 4 1944 k.jagerflod(at)home.se
Kjell Andreasson Sjömansgatan 6 och 13 1940 brittmarie-andreasson(at)swipnet.se
Kurt Smedberg Bäckegatan 11 1950 kurt_smedberg(at)hotmail.com
Käthe Andersson f. Wiklund Fjällgatan 25 1947 kathe1947(at)gmail.com
Laila Dahl f. Anita Strandberg Johannes Kyrkogata 20 o 22 1941 mejl.laila(at)hotmail.com
Laila Hallberg f. Olsson Fjällgatan 22 1946 lailahallberg86(at)gmail.com
Lars Alfredsson Klamparegatan 27 1933 lars.alfredsson(at)comhem.se
Lars Andrén Vegagatan 39 o Flaggatan 5-7 1939 lars(at)byggdata.com
Lars Augustsson Klostergatan 9 1947 larsaugustsson1947(at)hotmail.com
Lars Bogren Jungmansgatan 23 1943 bogren.lars(at)telia.com
Lars Thäng f. Andersson Krokegatan 9 1949 lars.thang(at)hotmail.com
Lars-Erik Jutbring Eldaregatan 12 1948 lars-erik.jutbring(at)telia.com
Lars-Ove Theander Fjällgatan 38 1945 lars-ove.theander(at)telia.com
Lars-Åke Magnusson Andra Långgatan 50 1952 lasse-52(at)hotmail.com
Leif Olof Nilsson Vegagatan 12 1933 leifnilsson(at)dodo.com.au
Leif Sjöberg Klostergatan 7 1937 li.sjoberg(at)telia.com
Leif Wardal Jungmansgatan 15 1932 wardal(at)tele2.se
Lena Borg Yngve Bockhornsgatan 13B 1946 lena.yngve(at)tjorn.se
Lena Kollberg f. Kihlberg Kompassgatan 2 1946 lena.kollberg(at)arlafoods.com
Lena Leonardsson Klostergatan 4 1949 dag.leonardsson(at)wanadoo.fr
Lennart Ekström Krokegatan 9 1948 lelleek(at)live.se
Lennart Magnusson Stigbergsgatan 8 1944
Lennart Ståhlgren f. Olsson Hjorthagsgatan 3 B 1935 wire62(at)hotmail.com
Leo Augustsson Älghagsgatan 3 G 1940 rule(at)telia.com
Lilian Andersson f. Axelsson Krokegatan 7 1950 lilianc.andersson(at)gmail.com
Lilian Poli Bangatan 10 1954 lilianna(at)libero.it
Lilian Rosenheimer f. Mörk Klamparegatan 34 1937 lilian.rosenheimer(at)comhem.se
Lillemor Wallsten Magnusson f. Wallsten Krokegatan 7 1947 lillemormagnusson(at)hotmail.com
Lisbeth Fröström f. Thornander Älghagsgatan 4 a 1951 lisbeth(at)frostrom.se
Lisette Rothelius f. Andersson Bergsstigen 12 1946 lisette.rothelius(at)gmail.com
Liss-Olof Petersson Klostergatan 7 1937 liss.petersson(at)gmail.com
Maie Schmidt f. Matsum Fjällgatan 25, Älghagsgatan 3E 1948 maie.soren(at)telia.com
Maj-Britt Planinc f Bohman Matrosgatan 4 1942 majbritt.planinc(at)gmail.com
Maret Mortensen f. Pahverk Vaktmästaregatan 4 1950 maret50(at)gmail.com
Margaretha Udén f. Lundberg Vaktmästaregatan 6 1951 maggan.uden(at)hotmail.com
Mariann Haglund f. Johansson Matrosgatan 3 1939 laptop1937(at)yahoo.se
Marion Andersson f. Thorstensson Matrosgatan 6 1945 marion.marion(at)swipnet.se
Mary Olsson f. Rosén Jungmansgatan 15 1942 maryolsson(at)hem.utfors.se
Mirjam Molin f. Johansson Nyströmsgatan 11 1953 kryddan2(at)hotmail.com
Mona Bryntesson f. Karlsson Jungmansgatan 13 1940 mona.kungelv(at)glocalnet.net
Mona Nielsen Skepparegatan 13 1956 mona.n(at)hem.utfors.se
Monica Hellström f. Anne-Marie Nilsfelt Paradisgatan 24 1950 monica.hellstrom(at)lerum.se
Monika Andersson f. Pettersson Bangatan 12 1952 monika.andersson8(at)comhem.se
Morgan Lindén Eldaregatan 10 1944 morganl1944(at)hotmail.com
Naemi Alfjord Jungmansgatan 9 1943 naemia(at)live.se
Nils Gustafsson Fjärde Långgatan 17 1939 nils.gustafsson2(at)comhem.se
Olle Andersson Eldaregatan 18 1946 andersson.jan.olof(at)gmail.com
Olle Erlandsson Eldaregatan 3 1944 olle.erlandsson(at)telia.com
Olle Jansson Skepparegatan 13, Älghagsgatan 4 1948 keith.jansson(at)ljungstedtska. linkoping.se eller keith_janson(at)hotmail.com
Olle Johansson Eldaregatan 5/Sjömansgatan 12 1941 olle.johansson(at)telia.com
Olov Olsson Andra Långgatan 51 1950 Olov.Olson(at)handels.gu.se
Owe Lösaus Paradisgatan 4 (Allehanda), Eldaregatan 8 1951 olosaus(at)telia.com
Per-Erik (Pelle) Arvidsson f.Welander Sjömansgatan 20 1939
Per-Ove (Pära) Lindeman Bäckegatan 10 1939 perove.lindeman(at)telia.com
Peter Lindahl Krokegatan 5 1947 49lindahl(at)telia.com
Ralph Ekberg Plantagegatan 13 1941 ralph.ekberg(at)comhem.se
Roger "Ågge" Nilsfelt Paradisgatan 24 1946 roger.nilsfelt(at)gmail.com
Roland Johannesson August Kobbsgatan 17 1937 roland-rj(at)spray.se
Rolf Bengtsson Bäckegatan 13-15 "Kloas" 19?? rolfbv(at)telia.com
Rolf Hedeberg Bäckegatan 14 1942 rolfhedeberg(at)yahoo.com
Rolf Simonsson Skepparegatan 5 1936 rolf.simonsson(at)hotmail.com
Ronny Magnusson Flaggatan 1 1952 ronny.magnusson(at)kungsbacka.se
Roy Höglund Andra Långgatan 36 1946 roy.hoglund(at)gmail.com
Rune Nilsson Eldaregatan 10 1946 rune.l.nilsson(at)telia.com
Rune Ström Älghagsgatan 3 A 1942 rune.strom(at)glocalnet.net
Solveig Kjönsberg Gustafsson Rangströmsliden 4 1940 mormor.s(at)hotmail.com
Solveig (Kickan) Lindén Bäckegatan 16 1939
Solveig Nilsson, f. Smedberg Bäckegatan 11 1942 solveig.vc.nilsson(at)gmail.com
Stellan Svensson Paradisgatan 25 1948 svensson.sob(at)telia.com
Sten Gustavsson Jungmansgatan 9 1942
Stig "Stickon" Silvenius (f. Andersson) Jungmansgatan 12 1943 silvenius(at)live.se
Sture Palm Masthuggsliden 7 1946 sturepalm(at)telia.com
Sune Axelsson Krokegatan 7 1948 sune.axelsson(at)sunaxe.se
Sven Linden Älghagsgatan 2 E 1938 sven.linden(at)hotmail.com
Sven-Olof Svensson Sjömansgatan 18 1946 sosenesso(at)gmail.com
Sven-Åke Granquist/Håkanstam "Slaktarns pojk" Fjällgatan 32 1939 hakanstam(at)hotmail.com
Sylvia Jönsson f. Olsson Första Långgatan 34 1948 sylviajonsson48(at)hotmail.com
Tommy Ekström Krokegatan 9 1944 tommy.ekstrom(at)goteborg.gotenehus.se
Tommy Pettersson Klamparegatan 20 1944 tommypetterson(at)spray.se
Tommy Simonsson (f. Karlsson) Storebackegatan 12 1945 tommy.simonsson(at)comhem.se
Tommy Svensson Paradisgatan 26 1953 ems.november(at)hotmail.com
Tore Viklund Vaktmästaregatan 10 1944 toreviklund(at)telia.com
Tove Sidsel Johnsen f. Johansson Värmlandsgatan 26 1946 tovesj(at)netcom.no
Ulla Gjörling (f. Andersson) Nyströmsgatan 6 1942 ullagjorling(at)hotmail.com
Uno Torstensson Storebackegatan 14 1945 lunos(at)telia.com
Verner Bünz Andra Långgatan 39 1950 verner.bunz(at)telia.com
Yvonne Olsen (f. Karvald) Älghagsgatan 3 H 1945
Yvonne Volmarsdotter (f. Eriksson) Tredje Långgatan 39 1950 tulla(at)mbox301.swipnet.se
Åke Larsson Vattugatan 5 1940
Åse Björserud Matrosgatan 6 1946 ase_ellen(at)hotmail.com


Gamla Masthugget
Vävmästare: Roger Nilsfelt

roger.nilsfelt(at)gmail.com